KAMU ON

İŞTE TÜRKİYE’NİN OH BE DEDİRTEN YENİ EĞİTİM SİSTEMİ ve ÖĞRETMENLERE MÜJDE

1- Günlük ders saati azaltıldı: Lise dahil öğrenciler günde en fazla 6 saat derse girecekler ve bu dersler okulların türüne göre değişecek. saat 8 ya da 8.30 da başlayan dersler en geç öğle 13.30 da bitecek sabahçı öğleci olmayacak çünkü okul sayısı artırılacak. Öğleden sonra özel kurslar açılacak isteyen öğrenci bu kurslara çok düşük bir […]

İŞTE TÜRKİYE’NİN OH BE DEDİRTEN YENİ EĞİTİM SİSTEMİ ve ÖĞRETMENLERE MÜJDE
14 Şubat 2017 - 14:29 'de eklendi.

1- Günlük ders saati azaltıldı:

Lise dahil öğrenciler günde en fazla 6 saat derse girecekler ve bu dersler okulların türüne göre değişecek. saat 8 ya da 8.30 da başlayan dersler en geç öğle 13.30 da bitecek sabahçı öğleci olmayacak çünkü okul sayısı artırılacak. Öğleden sonra özel kurslar açılacak isteyen öğrenci bu kurslara çok düşük bir ücretle gidebilecek.

2-Özel kurslardaki eğitmenlerin asgari ücret düzeyindeki maaşlarını devlet karşılayacak 

Yeni sisteme göre özel kurslardaki öğrencilerin asgari ücret düzeyindeki maaşları devlet tarafından karşılanacak. Geriye kalan maaşları ise özel kurslar tarafından karşılanacak. Bu kurslar müzik, resim, voleybol, futbol, bale, dans, yabancı dil, dini eğitim gibi kurslar olacak. Ayrıca meslek edinme kursları olacak. Öğrenci istediği kadar kursa katılabilecek. Zorunlu olmayacak. Devlet denetiminde olacak bu kurslar çok sıkı denetlenecek. Durumu iyi olmayan ailelerin bir kısım ücretleri devlet tarafından karşılanacak. Bu sistemle öğretmen işsizliği tarih olacak

3- Okul servis ücretleri ve öğle yemekleri devlet tarafından karşılanacak.

Veliler okul servis derdinden kurtulacak, eğer isterlerse ilköğretim düzeyindeki çocuklar için öğle yemeği çıkarılacak ve ücreti devlet tarafından karşılanacak. Burada çocukların sağlıklı beslenmeleri sağlanacak. Bütün öğrenciler için aylık sağlık taraması mecburi olacak.

4- İlk, ortaokul ve liselerde sınavlar kaldırıldı sadece ortak sınav ve ödev notu olacak

İlk ve ortaokulda yazılılar ve sözlüler kaldırıldı. Öğrencilere sadece ortaokulda ortak sınav yapılacak. Ödevler ise sistem üzerinden verileceği için öğrenciye yüklü ödev verilmesi engellenecek.

5-  Lisede 6 ortak sınav olacak

üniversiteye girişi bu 6 sınav belirleyecek. Notunu yükseltmek için her öğrenci her sınıfın sınavına girebilecek.

6- Öğretmen atamaları tarih oluyor

Mezun olan her öğretmen iş bulabilecek. Zaten yetersiz olanlar üniversitenin ilk yılında elenecek. Elemeyi sadece üniversite hocaları yapacak. Elenen öğretmen adayı aynı puan düzeyiyle istediği farklı bir bölüme geçiş yapabilecek. Öğretmenler boşuna okuyup atanamayıp pazarcı olma derdinden kurtulacaklar. Bölümler kapanıyor. Böylece öğretmenlerin itibarı yeniden kazandırılmış olacak. Üniversitelere giriş puanlarının tavan yapması ve Tıp puanlarıyla yarışması bekleniyor.

7- Becerilerini gösteren öğrencilere becerileri doğrultusunda üniversiteye direkt geçiş yapabilecek. Örneğin spor dalında açılan yarışmalarda derece alan bir öğrenci direkt olarak spor yüksek okuluna girebilecek veya beden eğitimi uzmanı olabilecek. Hatta tıp alanıyla ilgili bir buluş yapan öğrenci; ortaokulda ise ortaokul notları, lisede ise lise notları istenen düzeyde ise Tıp fakültesi biletini erkenden almış olacak.

8- Annesi ve Babası çalışan velilerin çocukları için devlet özel akşam kreşleri ve güvenli bekleme yerleri yapacak.  Burada çocuklar spor yapıp eğlenebilecekler. Çok düşük ücretle gidilebilecek.

9- Sözleşmeli öğretmenlik, öğretmen mülakatı, sınav, yine sınav, bir daha sınav devri kapanıyor. Üniversitelerde zaten öğretmenliği eksik olan adayların eğitimi tamamlanmayacak. Öğretmen yetersizse sınıf geçemeyecek.

Sizi heyecanlandırdığımız için özür dileriz. Bütün bunlar yani yazdığımız maddeler hayal ürünüydü. Sadece yetkililere yol göstermesi amacıyla hazırladığımız yazılardan ibarettir.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER